Wizyta w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i Ratuszu

Dnia 4 listopada 2010 roku byliśmy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim , który znajduję się przy ulicy Spokojnej 4. W tym roku obchodzi on 90-lecie. W ramach programu Comenius i projektu „Her story” rozmawialiśmy z Panią Henryką Strojnowską , wicewojewodą lubelskim.

Zadaliśmy jej parę pytań:

Czy na tym samym stanowisku kobieta i mężczyzna zarabiają tak samo?
” Na tym stanowisku tak samo, chociaż na wielu stanowiskach tak nie jest ale tutaj tak , zwłaszcza jeszcze w tej chwili Pan Premier Tusk wprowadził coś takiego , że nie mamy żadnych dodatków , żadnych nagród , tylko dostajemy wszyscy jednakową pensję” .

Jakie jest pani stanowisko w stosunku do budowy stadionu w Lublinie?
„Ja już brałam udział w dyskusjach na ten temat , nawet jako radna bo byłam 4 lata temu wybrana na radną miasta Lublina i temat stadionu od razu się pojawił więc dyskusje na temat stadionu jak widać cały czas są mocno aktualne , ma powstać jak najnowocześniejszy i jak najlepszy . Ja już w tej chwili nie wchodzę w realizację tego bo to jest zadanie prezydenta , ale z tego co słyszałam no to wszystko jest na dobrej drodze . Uważam że takie miasto jak Lublin wstyd, że nie ma porządnego stadionu ” .

W związku z tym , że ma Pani tak ważne stanowisko czy jest Pani wstanie godzić wszystkie obowiązki domowe, życie prywatne, pracę?
Ja myślę , że to nie jest problem , pogodzenie jeżeli sytuacja w małżeństwie jest taka ze i mąż i żona mają po półtora etatu , czyli mają etat w pracy a w domu maja pół etatu . Ja osobiście w domu mam taką sytuację , że mam półtora etatu , mój mąż też i to nie dlatego, że mam taką prace lecz od początku nasze małżeństwo tak działało . Ale prawdą jest , że w domu jestem bardzo mało i rzadko . To jest łatwe do pogodzenia pod warunkiem , że małżeństwo razem współpracuje ze sobą”.

Po rozmowie z Panią Strojnowską zwiedziliśmy Urząd Wojewódzki po którym oprowadzał nas Pan Przech. Zobaczyliśmy jedną z sal obrad i zapoznaliśmy się ze spawami i sposobami ich realizacji, którymi zajmuje się sejmik wojewódzki.
W następnej części dnia odwiedziliśmy Ratusz . Uczestniczyliśmy w sesji Rady Miasta , gdzie poruszano bardzo ważne tematy oraz radni głosowali za i przeciw ich pomysłom. Nas najbardziej interesowała sprawa budowy basenu przy naszej szkole, któro radni mieli dzisiaj przegłosować. Ku naszej radości wszyscy radni byli jednogłośni i plany budowy basenu zostały zaakceptowane. Po obradach zwiedziliśmy biuro Prezydenta Lublina. Wyjście bardzo nam się spodobało. Zobaczyliśmy jak zapadają decyzje w sprawach naszego miasta, zwróciliśmy uwagę na pracę i zadania kobiet we władzach Lublina i regionu oraz zobaczyliśmy w jakich warunkach pracują władze wojewódzkie i miejskie.

Małgorzata Kudyba III a