Wyjazd do Ravensbrück

Wiele historii i każda inna. Kilka wspaniałych kobiet  opowiadających nam o tym, co im się przydarzyło w  Ravensbrück. Po prostu dotknęliśmy historii.

W dniach 2-5 maja uczestniczyliśmy (Dominika Cichocka, Paulina Knap z opiekunem Marzeną Dudek) w obchodach 69. rocznicy wyzwolenia obozu dla kobiet w Ravensbrück w Niemczech. To miejsce szczególne dla naszego gimnazjum, bo właśnie tutaj zginęła nasza Patronka Grażyna Chrostowska. Spacerując po obozie i rozmawiając z byłymi więźniarkami próbowałyśmy wyobrazić sobie myśli jakie towarzyszyły uwięzionym tam dziewczętom i kobietom. Udało nam się także odnaleźć wiele śladów młodej Grażynki Chrostowskiej. Przyłapywaliśmy się na tym, że zaczynając narzekać na zimno natychmiast przychodziły nam na myśl te wszystkie bezsilne kobiety stojące godzinami na placu apelowym.
Przy tym wszystkim była też i  prawdziwa wzajemna radość ze spotkania świadków historii z młodymi, którzy słuchali i pytali. W wyjeździe organizowanym przez IPN uczestniczyła młodzież z całej Polski mamy więc też wielu nowych znajomych.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Mogliśmy poznać historię obozu Ravensbrück. Mieliśmy okazję spotkać się z byłymi więźniarkami, które przeżyły piekło tego obozu. Opowiadały nam o swoich przeżyciach. Dla mnie było to ciekawe, bo bardzo interesuję się historią. Ta historia na zawsze pozostanie mi w pamięci.
Paulina Knap