Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” uczestniczyliśmy w Retrospektywie Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW Gdynia 2014.

Podczas pierwszego dnia p. Dyrektor Urszula Łapińska-Łubniewska i p. Marzena Dudek odebrały dyplomy za współorganizację Tygodnia Niepokornych w listopadzie 2014r. W drugim dniu festiwalu klasy IIag i IIbg oraz IIal obejrzały kilka filmów dokumentalnych. Najbardziej podobał się „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” i   „Na skrzydłach nadziei” o lotnikach w czasie Powstania Warszawskiego. Niezwykły był również panel dyskusyjny z udziałem Żołnierzy Wyklętych.

W tym samym czasie Kamil Łysiak z IIbg i Adam Tomkowicz- Chrzanowski z IIbl uczestniczyli w warsztatach filmowych.
Oto relacja Adama:
„Był 5 marca 2014 roku. W ten zwyczajny dzień wybrałem się tu – do Hotelu Mercure w Lublinie na warsztaty filmowe. Na początku myślałem, że będzie to tylko wykład, na którym będziemy tylko siedzieć i słuchać. Po pewnym czasie, jednak przekonałem się że to nie będzie takie nudne. Każdy spośród zebranej grupy ludzi, z różnych szkół przedstawił się oraz opowiedział o tym, czym się interesuje i w czym jest najlepszy. Zaczęliśmy pokazywać na co nas stać – w wersji próbnej. Wychodziło całkiem nieźle, jak na młody początkujący zespół. W południe odwiedzili nas państwo Krasnodębscy z Piask. Wtedy mieliśmy okazję wykazać się tym, co naprawdę potrafimy. Opowiadali nam o swoim życiu.  Zadawaliśmy różnego rodzaju pytania.  Generalnie rzecz mówiąc – moim zdaniem wyszło nam bardzo dobrze pomimo, że było dość duże zamieszanie. Kolejnego dnia, 6 marca znów spotkaliśmy się w takim samym gronie. Cały ten dzień składaliśmy film w całość. Nagraliśmy dodatkowe sceny do filmu – swoje własne opinie na temat pierwszego dnia. Warsztaty Retrospektywy uważam jak najbardziej za udane. Krótka relację można obejrzeć na Youtube.”