30. rocznica powstania Związku Sybiraków Oddział Lublin

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się  konferencja edukacyjna w 30. Rocznicę powstania Związku Sybiraków Oddział w Lublinie połączona z otwarciem wystawy Przeszliśmy – Niepokonani.

Nasze liceum razem z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Związkiem Sybiraków Oddział w Lublinie było współorganizatorem tego wspaniałego jubileuszu. Wsparcia dla całego przedsięwzięcia udzieliło Kuratorium Oświaty w Lublinie.

W uznaniu dla zasług Związku Sybiraków Oddział w Lublinie wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył dyplom uznania wojewody z medalem na ręce prezesa Związku pana Janusza Pawłowskiego.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie pani Teresy Misiuk – Lubelskiego Kuratora Oświaty. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Lech Sprawka poseł na Sejm RP, pan Zdzisław Niedbała – przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin oraz pani Barbara Oratowska kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. W konferencji udział wzięło ok. 320 osób, w tym 20 szkół i placówek z województwa lubelskiego.

Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać przejmujących wspomnień pani Krystyny Mateuszuk oraz pani Janiny Leszczyńskiej. Wykład wygłosił dr Leszek Czarnecki z IPN Oddział w Lublinie.
 

Przygotowana przez uczniów XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie wzruszająca część artystyczna spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Uroczystości towarzyszyła także projekcja filmu „Zesłańcy Sybiru”, prezentacja animacji „Inny Świat” oraz quiz Kahoot! z nagrodami dla uczestników konferencji, który wygrały uczennice naszej szkoły.