Uroczyste spotkanie opłatkowe Sybiraków w naszym liceum

Dzisiaj nasze liceum gościło Sybiraków na uroczystym spotkaniu opłatkowym. 

Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, pan Zbigniew Wojciechowski -Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, pan Zdzisław Niedbała – przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin,  pan Janusz Pawłowski – Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Związku Sybiraków, pani podkom. Monika Kostecka – reprezentująca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie, pan Antoni Holc – Prezes Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, pani prof. Krystyna Romer-Patyra – Prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, pan Dariusz Śladecki – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział Lublin, pani Magdalena Śladecka – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie Oddział IPN w Lublinie, pani Renata Bielecka – Dyrektor Bursy nr 2 w Lublinie.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez szkolny chór Hymnu Sybiraków, po którym gości przywitała pani dyrektor naszego liceum Urszula Łapińska – Łubniewska.
Następnie głos zabrał pan Janusz Pawłowski, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie.  Wskazywał  na ścisłe relacje, jakie łączą nasze liceum z Sybirakami. Z kolei przemawiał Wojewoda Lubelski – pan Lech Sprawka, podkreślając, że uczestniczy w wyjątkowym spotkaniu. Później swoimi refleksjami podzielił się pan Zbigniew WojciechowskiWicemarszałek Województwa Lubelskiego, zaznaczając, że Sybiracy są naprawdę wspaniałym patronem dla naszej młodzieży.

Z kolei pani dyrektor naszego liceum przypomniała wszystkim zebranym o różnorodnych działaniach  związanych z Sybirakami, jakie podejmują uczniowie i nauczyciele XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Minutą ciszy uczczono także pamięć Sybiraków, którzy odeszli w 2019 roku. 

W dalszej części spotkania odczytany został fragment Ewangelii św. Łukasza i poświęcony opłatek, po czym wszyscy obecni składali sobie nawzajem życzenia.
Kolejnym punktem uroczystości był “Koncert kolęd” w wykonaniu młodzieży naszej szkoły. Przy wspólnym kolędowaniu, rozmowach i poczęstunku minęła dalsza część spotkania.
Społeczność naszego liceum jest zaszczycona możliwością goszczenia w murach naszej szkoły tak wspaniałych gości.

Wojewoda Lech Sprawka na spotkaniu opłatkowym

Sybiracy przełamali się opłatkiem – relacja w Polskim Radiu Lublin

Sybiracy tradycyjnie podzielili się opłatkiem – relacja w Radiu Centrum