Finał IV Międzyszkolnego Konkursu “Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”

Podczas uroczystego finału w dniu 10 lutego 2020 r. poznaliśmy zwycięzców IV edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”, który organizuje nasza szkoła.

Uroczystość rozpoczęła się otwarciem  stałej ekspozycji „A myśmy szli i szli – niepokonani” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie pod kierunkiem pani Magdaleny Śladeckiej. Wystawa ta powstała  z materiałów źródłowych i ikonograficznych zebranych przez XXVII Liceum Ogólnokształcące, w tym prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Szczególnym gościem była pani Wanda Gdula-Krzyśków, najstarsza obecnie Sybiraczka w Lublinie, która w wieku 18 lat dokładnie 80 lat temu 10 lutego 1940 roku została wywieziona na Sybir.

Finał naszego konkursu zaszczycili swoją obecnością: pan Janusz Pawłowski – Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Związku Sybiraków, pani Krystyna Świrniak-Mateuszuk – rzecznik Związku Sybiraków Oddział w Lublinie oraz członkowie Związku Sybiraków, prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski – Kierownik Katedry XIX wieku Instytutu Historii KUL, pan Marcin Krzysztofik – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, pan Andrzej Miskur – Kierownik Oddziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, pan Aleksander Furtak i pan Konrad Rzepecki z Biura Wojewody Lubelskiego , pan Dariusz Sadowski – Radny Miasta Lublin, pan Zdzisław Niedbała – przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, pani Maria Bełcik – inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, pani Ewa Walczak – wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, kom. Monika Sowa – reprezentant Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie, ppłk pil. mgr inż. Józef Mokijewski – Prezes Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, pani Magdalena Śladecka – Naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Lublinie, pani Iwona Kręglicka – przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji nr 2 NSZZ „Solidarność”, pani Grażyna Stadnik – przewodnicząca Rady Dzielnicy Czuby Północne, pani Danuta Malon – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie, pan Leszek Czarnecki – członek zarządu Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan – Sybiraków, pan Lech Marczak – prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy RP, pani Krystyna Marczewska reprezentująca środowisko „Zaporczyków”, pan Jan Fedirko – członek zarządu Fundacji Niepodległości, pani Krystyna Chruszczewska reprezentująca Towarzystwo Miłośników Lwowa  i Kresów Południowo – Wschodnich, pani Iwona Pańpuch – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, pani Renata Bielecka – dyrektor Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie oraz nauczyciele lubelskich szkół i placówek.

Przed wręczeniem nagród pan prof. Eugeniusz Niebelski wygłosił wykład pt. “Patrioci Migurscy od powstania 1831 po II wojnę światową”.

Podczas uroczystości pan Janusz Pawłowski – prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie wręczył na ręce dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcina Krzysztofika pamiątkowy medal wydany z okazji 90-lecia powstania Związku Sybiraków, dziękując za współpracę.

Fundatorami nagród byli:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie

Fundacja Niepodległości

Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan – Sybiraków

Relacja w Radiu Lublin

Panorama Lubelska – TVP3 Lublin

Dziennik Wschodni

„Przeszliśmy-Niepokonani” 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir – Lublin, 9–11 lutego 2020 – IPN Oddział Lublin

Uczcili 80. rocznicę pierwszych wywózek na Sybir – Nowy Tydzień- 27.02.2020

Fundacja Niepodległości