Lektury dostępne bezpłatnie w POLONIE – cyfrowej Bibliotece Narodowej

 

Nowe lektury są dostępne w domenie publicznej, tzn. można z nich korzystać bezpłatnie. Oprócz lektur obowiązkowych i uzupełniających oraz klasyki literatury znajdziemy też inne publikacje, np. artykuły z czasopism naukowych.

To wszystko dzięki działaniom Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystarczy wejść na stronę cyfrowej Biblioteki Narodowej polona.pl, aby korzystać z jej zasobów bezpłatnie i bez logowania.

Dla uczniów przygotowano kolekcje tematyczne. Lektury dla liceów znajdziemy pod tym linkiem:

Lektury szkolne. Szkoły ponadpodstawowe

Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

Listę z linkami do nowo uwolnionych lektur w postaci audiobooków znajdziecie pod linkiem:

POLONA – bezpłatne audiobooki

Wszystkie publikowane w domenie publicznej lektury, zarówno nowo uwolnione, jak i wcześniej dostępne, można znaleźć również na stronie:

https://wolnelektury.pl/

To świetne miejsce, ponieważ pomaga szukać motywów literackich występujących w lekturach. Wystarczy wejść w zakładkę Motywy i w alfabetycznym spisie znaleźć potrzebny motyw. Polecam tę pomoc, szczególnie maturzystom do powtórek.