Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lublinie

10 kwietnia 2010 r. samolot z polską delegacją na pokładzie udającą się do Rosji na uroczystość w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej uległ katastrofie. Wśród ofiar tej tragedii znalazły się najważniejsze osoby w państwie: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele instytucji państwowych, sił zbrojnych, duchowieństwa, rodzin katyńskich, adwokatury, prezydenckiej ochrony, członkowie załogi samolotu.

W niedzielę po południu w Lublinie na Placu Litewskim miały miejsce uroczystości związane z 12. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Zgromadzeni na uroczystości przedstawiciele władz, wojska oraz służb mundurowych oddali hołd 96 osobom, które zginęły zmierzając na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości odbyły się zgodnie z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Jej elementami były złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin, odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę wojskową i podniesienie flagi państwowej na maszt, odczytanie okolicznościowej odezwy, apel pamięci i salwa honorowa. Złożono także wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na budynku klasztoru ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu.

Uczniowie naszej szkoły do uroczystości przygotowali asystę dla sztandarów XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Związku Sybiraków Oddział w Lublinie, a także uczestniczyli w ustawieniu szpaleru zniczy symbolicznie reprezentujących osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.