Uroczyste spotkanie opłatkowe Sybiraków w naszym liceum

W dniu 10 stycznia 2023 roku nasze liceum gościło Sybiraków na uroczystym spotkaniu opłatkowym. 

Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, pan Zbigniew Wojciechowski -Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, pani Jadwiga Mach – przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin, pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka – Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, pani Barbara Grzesiak  – Starszy Wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty, pan Zdzisław Niedbała – przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, pan Robert Kuźma – Zastępca Dyrektora IPN Oddziału w Lublinie,  pan Janusz Pawłowski – Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Związku Sybiraków, pani Danuta Malon – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, pan Józef Adamski – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Szkołom Polskim Za Granicą, pan Antoni Holc – Prezes Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, pan Jerzy Kursa -Dyrektor Bursy nr 3 w Lublinie, pan Norbert Smoła Smoliński – wokalista zespołu Contra Mundum.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez szkolny chór Hymnu Sybiraków i Hymnu XXVII Liceum Ogólnokształcącego, po którym gości przywitała pani dyrektor naszego liceum Urszula Łapińska – Łubniewska.

Pan Janusz Pawłowski, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie wskazywał  na ścisłe relacje, jakie łączą nasze liceum z Sybirakami i wiele działań podejmowanych przez szkołę na  rzecz upamiętniania losów Zesłańców. Pan Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, podkreślił znaczenie wartości reprezentowanych przez Patrona szkoły, które są przekazywane w pracy wychowawczej z młodzieżą. Swoimi refleksjami podzielił się pan Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, zaznaczając, że lekcja patriotyzmu trwa w XXVII LO przez cały czas. Pani Jadwiga Mach przypomniała o tęsknocie Sybiraków za Ojczyzną i ich trudnych losach, które są i powinny być przekazywane młodemu pokoleniu.

Minutą ciszy uczczono pamięć Sybiraków, którzy odeszli w 2022 roku.  

Pani dyrektor naszego liceum przypomniała wszystkim zebranym o różnorodnych działaniach  związanych z Sybirakami, jakie podejmują uczniowie i nauczyciele XXVII Liceum Ogólnokształcącego. 

W dalszej części spotkania ks. kan. Dariusz Bondyra – Rektor kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odczytał fragment Ewangelii i poświęcił opłatek, po czym wszyscy obecni składali sobie nawzajem życzenia.
Kolejnym punktem uroczystości był „Koncert kolęd” w wykonaniu młodzieży naszej szkoły. Przy wspólnym kolędowaniu, rozmowach i poczęstunku minęła dalsza część spotkania.
Społeczność naszego liceum jest zaszczycona możliwością goszczenia w murach naszej szkoły tak wspaniałych gości.