Matkom Sybiraczkom-Przywrócić Pamięć

W Dniu Matki, 26 maja 2023 roku w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja edukacyjna Matkom Sybiraczkom – Przywrócić Pamięć.

Wydarzenie rozpoczęło się otwarciem wystawy „Matkom Sybiraczkom – Przywrócić Pamięć” – prezentującej nagrodzone prace plastyczne z siedmiu edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” organizowanego przez XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

Konferencję otworzyła pani Urszula Łapińska-Łubniewska, Dyrektor XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Następnie głos zabrała pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty oraz pan Waldemar Podsiadły Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów, który także przedstawił list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka skierowany do uczestników konferencji.

Na scenie wystąpił chór naszego liceum prezentując m.in.  Hymn Sybiraków, Hymn XXVII LO oraz pieśni o tematyce związanej z zesłaniami na Sybir. Obejrzeliśmy film „Z rodzinnego domu nad Irtysz”, nagrany przez naszych uczniów, prezentujący losy Matki pani Krystyny Mateuszuk wywiezionej jako 8-letnie dziecko do Kazachstanu.

Niezwykle wzruszające były wspomnienia Sybiraków:  pana Janusza Pawłowskiego – Prezesa Związku Sybiraków Oddział w Lublinie, Pani Łucji Roskosz i Pana Jana Rybojada – członków Związku Sybiraków Oddział w Lublinie.

Wykład historyczny wygłosił dr Robert Derewenda Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie. Na koniec uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej, związanej z tematyką poruszaną podczas konferencji. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Na zakończenie uczestnicy uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Matki Sybiraczki.

Organizatorami konferencji byli:

– Związek Sybiraków Oddział w Lublinie

– Lubelskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru

– Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

– XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie

Media:

https://lublin.tvp.pl/70131737/ratujac-dzieci-poswiecily-swoje-zycie-w-lublinie-upamietniono-matki-sybiraczki

https://radio.lublin.pl/2023/05/matkom-sybiraczkom-przywrocic-pamiec-konferencja-w-lubelskim-urzedzie-wojewodzkim/

https://www.facebook.com/noweradio2020/videos/138748235867889