Lubelskie obchody 14. Rocznicy Katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 w Smoleńsku doszło do katastrofy samolotu Tu154M. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie – 96 osób. Wśród ofiar znaleźli się między innymi prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie, najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja była w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

10 kwietnia 2024 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu Obchodów 14. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne w historii Polski wydarzenie.

Uroczystość na Placu Litewskim odbyły się z zachowaniem ceremoniału wojskowego. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn, została także odczytana okolicznościowa odezwa.

Chór XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie odśpiewał utwór Ostatni list Lecha Makowieckiego. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lublin odczytali nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, w tym czasie uczniowie XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie ustawili 96 zniczy symbolizujących każdą z ofiar.

Odczytany został także apel pamięci upamiętniający tragicznie zmarłych, przedstawiciele władz złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy, na budynku klasztoru oo. Kapucynów.