Żywa lekcja historii z lubelskimi Sybirakami

Lubelskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru organizuje w dniach 15-16 kwietnia 2024 r. wyjazd uczniów XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie w celu przeprowadzenia wyjątkowej „żywej” lekcji historii w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Muzeum Pamięci Sybiru, które w grudniu 2023r. zdobyło prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 (EMYA – European Museum of the Year Award) zgromadziło tysiące eksponatów i dokumentów dotyczących zsyłek i deportacji Polaków na Sybir, w tym także z Lublina i Lubelszczyzny. Placówkę zwiedziło już dziesiątki szkół z całej Polski, niestety z Lublina – żadna. Młodzież zapozna się z unikatowymi dokumentami oraz cyfrowymi zasobami dotyczącymi Patrona szkoły.
Podczas edukacyjnego wyjazdu planowana jest wizyta w jednej z białostockich szkół, w której lubelscy Sybiracy przeprowadzą dla uczniów „żywą” lekcję historii. Spotkanie młodzieży obu szkół będzie okazją do przedstawienia walorów Lublina i Lubelszczyzny poprzez zaprezentowanie materiałów promocyjnych i filmów z kampanii promującej województwo lubelskie „Wybierz #KierunekLubelskie”.

Młodzież XXVII Liceum Ogólnokształcącego zaprezentuje także mobilną grę terenową „Przeszliśmy – Niepokonani”, powstałą z inicjatywy dyrektora i nauczycieli przy współpracy z IPN Oddział Lublin. Gra ma za zadanie przybliżenie uczestnikom historii i miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru w Lublinie i województwie lubelskim. Po wydarzeniu powstanie wystawa, którą obejrzą uczniowie, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice oraz społeczność lokalna.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Lubelskie. ( lubelskie.pl )

#Lubelskie #WartoByćPolakiem #KierunekLubelskie