Konkurs na Film o historii regionalnej pod tytułem „Stąd jestem – tu zostaję”

Szanowni Państwo,

Ruszył konkurs na film o historii regionalnej pt. „Stąd jestem – tu zostaję”. Zgłoszenia można przysyłać do dnia 30 listopada br. Zapraszamy do udziuału w konkursie.

 

Biuro Poseł do PE

prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Lublin

Koło Metodologiczne

Historyków UMCS

 

25 października 2012

 

 

Konkurs na Film o historii regionalnej pod tytułem

„Stąd jestem – tu zostaję”

 

Chcesz poznać historię Twojego regionu? A może słyszałeś opowieść dotyczącą Lubelszczyzny i jej mieszkańców, z którą chciałbyś zapoznać również innych? Uważasz, że nasz region ma wiele nieodkrytych tajemnic historycznych? Jeżeli tak, zapraszamy Cię do udziału w konkursie na krótki film pt. „Stąd Jestem – Tu zostaję”. Prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Koło Metodologiczne Historyków UMCS ogłaszają konkurs mający na celu popularyzację historii naszego regionu wśród uczniów lubelskich placówek.

– Historia regionalna odgrywa istotną rolę w kształtowaniu tożsamości młodych ludzi. Świadomość tego, że na terenie „małej ojczyzny” miały miejsce ważne wydarzenia pozwala podjąć działania, które mają na celu ochronę pamięci o historii regionu. Owa świadomość buduje również przywiązanie do regionu, dzięki któremu młodzi ludzie zostają na Lubelszczyźnie i razem tworzą kapitał naszego województwa. Poznawanie historii regionalnej sprzyja również tworzeniu więzi międzypokoleniowych, o czym powinniśmy szczególnie pamiętać w bieżącym roku, który został przez Komisję Europejską ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Organizator konkursu.

Jeżeli jesteś uczniem szkoły średniej, interesujesz się historią swojej „małej ojczyzny” lub chcesz, aby to właśnie dzięki Tobie Twoi rówieśnicy mogli się dowiedzieć o ciekawych wydarzeniach z historii Lubelszczyzny i ich mieszkańców, to właśnie do Ciebie skierowany jest ten konkurs.

O czym ma być film? Podpowiada Ireneusz Makuchowski, członek Koła Metodologicznego Historyków UMCS, jeden z pomysłodawców konkursu:

– Uczniowie mogą nakręcić wywiad z dziadkiem, sąsiadem czy inną osobą starszą, która była świadkiem wydarzenia budującego naszą tożsamość regionalną. Mogą przygotować inscenizację ważnego wydarzenia w historii regionu, angażując w to swoich rówieśników i seniorów. Mogą też poprosić starszą osobę o sentymentalny spacer po swojej miejscowości i komentarz, jak wyglądała Lubelszczyzna sprzed lat. To są tylko przykłady. Jestem przekonany, że młodzież będzie miała jeszcze wiele innych ciekawych pomysłów.

Uczniowie (3 osoby oraz nauczyciel/opiekun) mają za zadanie stworzyć krótki film o historii regionalnej, która tematycznie odnosi się do hasła „STĄD JESTEM – TU ZOSTAJĘ”. Formą zgłoszenia jest przesłanie lub dostarczenie osobiście nagranego na płytę CD pliku filmowego w formacie mov, mpg, mp4, avi nie przekraczającego długości 8 minut na adres: Biuro Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, ul. H. Kołłątaja 3/6a, 20-006 Lublin z dopiskiem na kopercie: „Konkurs filmowy”. Termin nadsyłania prac upływa dnia 30 listopada 2012 roku (decyduje data stempla pocztowego).

 

 

 

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim w Brukseli, podczas której uczniowie wraz z nauczycielem będą mieli możliwość zobaczenia Brukseli oraz zwiedzenia Parlamentu Europejskiego. Na pozostałych laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej www.lenalubelska.pl orazwww.kmh.umcs.lublin.pl.

Serdecznie zapraszamy!

 

BIURO POSELSKIE PROF. LENY KOLARSKIEJ-BOBIŃSKIEJ

W LUBLINIE

TEL./FAX: 81 44 80 092

oraz

 

Koło Metodologiczne Historyków UMCS