„Twój świat, mój świat – różnice, które nas łączą”

Wizyta w Niemczech
05.07.2011

Ostatnia wizyta w ramach projektu odbyła się w Bawarii, w Niemczech. Wzięli w niej udział dwaj uczniowie: Marcin Kusyk z kl. II b gimnazjum i Dawid Jakimiec z kl. II a LO oraz troje nauczycieli: p. Małgorzata Wrona (koordynator projektu), p. Halina Posyłek i p. Robert Wróblewski. 6 czerwca wylecieliśmy do Monachium, gdzie spędziliśmy trzy dni zwiedzając najciekawsze miejsca tego pięknego miasta. Obejrzeliśmy Marienplatz z przepięknym gotyckim Ratuszem, kościół NMP z XV wieku, kościół św. Piotra, Hofbrauhaus – zabytkowy browar, odwiedziliśmy muzeum BMW, pojechaliśmy kolejką na zwiedzanie Olimpiazentrum i przespacerowaliśmy się ogrodami angielskimi, dochodząc do słynnej Chińskiej Wieży.

8 czerwca – 13 czerwca spędziliśmy w Straubing, gdzie gospodarze zapewnili nam bogaty program wizyty. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili szkołę, brali udział w lekcji języka angielskiego, prezentowaliśmy przygotowane przedstawienia legend ze wszystkich krajów partnerskich, odbyła się wystawka charakterystycznych dla poszczególnych regionów symboli (herby, godła), odśpiewano i odtańczono także comeniusowski rap. W Ratuszu przyjął nas mer miasta. Zwiedziliśmy Straubing, Regensburg Bawarski Las. Odwiedziliśmy też fabrykę BMW, kopalnię srebra oraz muzeum i manufakturę szkła.

Była to nasza ostatnia wizyta w ramach projektu „Twój świat – mój świat, różnice, które nas łączą”. Doświadczenia, przeżycia, wzruszenia, jakie towarzyszyły nam przez te dwa lata są niezapomniane, a wiele przyjaźni i znajomości przetrwa wiele lat. Nie żegnamy się więc. Mówimy wszystkim do zobaczenia.

Wizyta robocza w Hiszpanii
05.07.2011

Od 28 kwietnia do 5 maja uczestnicy projektu gościli w Icod de los Vinos na Teneryfie. 19 nauczycieli i 21 uczniów z Bułgarii, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch i Polski, z Zespołu Szkół nr 10 w Lublinie, spędzało czas na pracy, zabawie i zwiedzaniu wyspy ze społecznością uczniowską i nauczycielami z Nicolás Estévez Borges High School. Z naszej szkoły przyjechało do Hiszpanii czworo uczniów: Kamila Gębała, Judyta Łapanowska i Wiktoria Tarasowska z I c LO oraz Mateusz Kudlak z II c LO, a także czworo nauczycieli: p. Małgorzata Wrona, p. Joanna Łoś, p. Halina Posyłek i p. Robert Wróblewski. Poznaliśmy gościnność, ciepło (mimo nie najlepszej pogody) oraz radość życia mieszkańców Wysp Kanaryjskich, ich tradycje i zwyczaje. Podczas pobytu uczniowie zapoznali się także w praktyce z typowymi sportami i grami kanaryjskimi jak: juego del palo y del garrote, carros, levantamiento de piedras, bola canaria, salto del pasto. Wszyscy zaprezentowaliśmy nasze stroje ludowe, śpiewaliśmy i tańczyliśmy często do późnych godzin wieczornych. Odwiedziliśmy najciekawsze miejsca na Teneryfie: El Teide mountain, La Laguna, Garachico, Masca, the Dragon Tree Park, Puerto de la Cruz, La Orotava… i wiele innych. Odkryliśmy smaki i zapachy wyspy, jedząc typowe potrawy. Wszyscy partnerzy przywieźli ze sobą swoje tradycyjne desery i ich receptury oraz ziołowe herbatki. Prezentowaliśmy zielniki wykonane przez uczniów, którzy wyjaśniali także właściwości lecznicze wybranych roślin. Pobyt na Teneryfie był niezapomnianym przeżyciem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich naszego projektu.

Od 5 maja do 9 maja uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 10 w Lublinie przebywali w Barcelonie. Ten krótki pobyt pozwolił nam poznać stolicę Katalonii z jej najpiękniejszej strony. Nie da się opisać wszystkich atrakcji tego urokliwego miasta. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć.

Piąta wizyta robocza w Bułgarii, Sofia 15-20 grudnia 2010
30.12.2010

W dniach 15-20 grudnia 2010 odbyła się kolejna, piąta już wizyta robocza w ramach projektu Comenius. Dwie uczennice: Angelika Brzyska z klasy III c oraz Patrycja Brogowska z klasy III b Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie pod opieką p. Haliny Posyłek i p. Małgorzaty Wrony poleciały do Bułgarii, do Sofii. Wszyscy partnerzy zostali przyjęci bardzo ciepło przez gospodarzy spotkania. Zrekompensowało nam to prawdziwie zimową pogodę, jaką przywitała nas Bułgaria.

Oprócz prezentacji filmów na temat tradycji bożonarodzeniowych w poszczególnych krajach, wystawy kartek świątecznych, wspólnego słuchania kolęd z różnych krajów, rozstrzygnięcia konkursu na uczczenie „Dnia Ziemi” oraz przygotowania tematów na kolejne wizyty robocze odbyła się degustacja przywiezionych przez wszystkich gości smakołyków świątecznych. Gospodarze przygotowali inscenizację, w której zaprezentowali tradycje związane z Bożym Narodzeniem w Bułgarii.

17 grudnia zwiedziliśmy najciekawsze zabytki Sofii, a następnego dnia pojechaliśmy do Plovdiv.

Nauczyciele wzięli także udział w wieczorze folklorystycznym, podczas którego zaprezentowano ludowe tańce bułgarskie.

Do zobaczenia na Teneryfie!

Wizyta w Lublinie 13-18 października 2010
30.10.2010

W dniach 13-18 października 2010 gościliśmy w Zespole Szkół nr 10 przy ul. Biedronki 13 w Lublinie 13 nauczycieli i 18 uczniów ze szkół partnerskich współpracujących z nami w ramach projektu Comenius. Byli to goście z Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Węgier i Włoch. Nauczyciele zatrzymali się w Hotelu Campanile, młodzież zamieszkała w domach swoich polskich kolegów.

Pierwszego dnia nasi goście zwiedzili szkołę, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Byli zauroczeni czystością, zielenią oraz wyposażeniem sal lekcyjnych. Wszystkim spodobały się także obiekty sportowe, sale komputerowe i biblioteka szkolna. Po spotkaniu z panią dyrektor Urszulą Łapińską-Łubniewską nauczyciele przystąpili do sesji roboczych, podczas których podsumowano dotychczasowa pracę i zaprezentowano przywiezione przez partnerów materiały: filmy i prezentacje multimedialne na temat tradycyjnych gier, zabaw i sportów. W tym czasie uczniowie prezentowali i uczyli swoich kolegów zasad gier i sportów charakterystycznych dla swojego kraju i regionu. Po obiedzie w stołówce szkolnej wszyscy nasi goście wyjechali na zwiedzanie Lublina. Zobaczyli Zamek Lubelski, Katedrę oraz Stare Miasto.

Drugi dzień nasi goście rozpoczęli od spotkania w Ratuszu z władzami Lublina, przewodniczącym Rady Miasta i jego zastępcą. Potem pojechali na Majdanek. Po południu odbyły się w szkole kolejne sesje robocze, podczas których zaprezentowano święta charakterystyczne dla poszczególnych krajów, omówiono program kolejnej wizyty oraz sprecyzowano ilość mobilności. W tym czasie uczniowie przygotowali wystawę tradycyjnych zabawek, które wszyscy partnerzy przywieźli ze swoich krajów. Nasi młodzi goście zakończyli dzień, wykonując i puszczając latawce ozdobione elementami charakterystycznymi dla danego państwa.

16 października to całodniowy wyjazd do Nałęczowa, Gołębia i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli zachwyceni wycieczką.

W niedzielę uczniowie pozostali pod opieką rodzin goszczących, tak aby mogli lepiej poznać życie polskich rodzin. Nauczyciele zwiedzili Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie zjedli obiad, a potem Muzeum „Pod Zegarem”. Po południu goście mieli chwilę czasu na zakupy. Wieczór spędziliśmy na uroczystej kolacji.

Każda wizyta robocza kończy się ewaluacją. Jesteśmy dumni, że w każdym aspekcie nasi partnerzy ocenili nas na maksymalną ilość punktów. Znaczy to, że nasze starania, aby goście czuli się w Polsce, w Lublinie jak najlepiej nie poszły na marne.

Traditional polish food
21.07.2010

Czekamy na gości w Lublinie
08.07.2010

Od 13 do 18 października 2010 roku Zespół Szkół nr 10 w Lublinie będzie gościł nauczycieli i uczniów z 6 szkół partnerskich. Wśród naszych gości będą również przedstawiciele władz lokalnych z Icod (Teneryfa) i Niemiec. Łącznie przyjedzie do Lublina ponad 30 osób. Uczniów przyjmie w swoich domach młodzież z naszej szkoły. Mimo, że realizujemy już trzeci projekt Comenius i byliśmy gospodarzami dwóch wizyt roboczych, gościliśmy także naszych przyjaciół z Litwy i Ukrainy, nie jesteśmy więc debiutantami, zawsze takie przedsięwzięcie wzbudza wiele emocji. Pracami nad organizacją wizyty koordynuje pani dyrektor Urszula Łapińska-Łubniewska, aktywnie zaangażowani są: pani wicedyrektor Hanna Cudna, nauczyciele i uczniowie pracujący nad projektem. Wierzymy, że nasi goście owocnie i miło spędzą czas w naszym mieście i wywiozą stąd mnóstwo wspaniałych wspomnień.

Wspomnienia z pobytu we Włoszech
23.06.2010

Prezentację wykonała Kamila Gębała z klasy III c

Trzecia wizyta robocza we Włoszech- Rzym, Watykan, Reggio Emilia
21.06.2010

Trzecia wizyta robocza miała miejsce we Włoszech w dniach 2-11 maja 2010. Pierwsze dni spędziliśmy w Rzymie i Watykanie. Od 5 maja byliśmy w Reggio Emilia, w mieście naszych comeniusowskich partnerów. W wizycie uczestniczyło 4 nauczycieli: pani Małgorzata Wrona, pani Halina Posyłek, pani Izabela Łukasik i pan Robert Wróblewski oraz 3 uczniów: Kamila Gębała i Natalia Makaruk z kl. IIIc gimnazjum oraz Krzysztof Małecki kl. IIIa gimnazjum. Tematem spotkania była kuchnia krajów partnerskich oraz stroje ludowe i tradycyjne tańce. Nasze polskie: Polonez, Krakowiak i Mazur spodobały się najbardziej. Młodzież zaprezentowała także wybrane piosenki popularne wśród starszych i młodszych przedstawicieli krajów partnerskich. Największą frajdę sprawiło uczestnikom wyjazdu gotowanie i oczywiście degustacja smakołyków przygotowanych przez młodzież pod czujnym okiem nauczycieli kucharstwa ze szkoły w Reggio Emilia. Palce lizać!

Logo projektu
03.02.2010

Jednym z zadań dla uczestników projektu było zaprojektowanie logo.W każdej ze partnerskich odbył się konkurs. W Zespole Szkół nr 10 w Lublinie do konkursu przystąpiło 9 uczestników. Wyróżniono prace: Jagody Bogusz kl. IIa LO , Natalii Makaruk kl. IIIc gimnazjum, Sebastiana Kotarskiego kl. IIIc gimnazjum. Pierwsze miejsce zajęła Kamila Gębała z kl. IIIc gimnazjum. Podczas wizyty roboczej w Grecji konkurs na logo projektu został rozstrzygnięty. Głosowali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Pierwsze miejsce zajęło logo niemieckie. Logo naszej uczennicy Kamili Gębały zajęło drugie miejsce na 21 prac.

Timetable of Polish teenagers
29.01.2010

Druga wizyta robocza w Grecji – Volos
28.01.2010

Druga wizyta robocza odbyła się w Grecji, w miejscowości Volos, w dniach 20-25 stycznia 2010. W wyjeździe wzięli udział: pani wicedyrektor Hanna Cudna, szkolny koordynator pani Małgorzata Wrona i pani Iwona Lipiec oraz uczniowie XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie: Angelika Łysiak i Mateusz Nawrot z kl. IIb. W drodze do Volos zatrzymaliśmy się na trzy dni w Atenach, żeby pooddychać antyczną atmosferą miasta. W Volos zaprezentowaliśmy prace przygotowane uprzednio przez uczniów: dzień z życia nastolatków, zwrotka piosenki w stylu RAP, słowniczek najpopularniejszych zwrotów w ojczystych językach krajów partnerskich. Rozstrzygnięto także konkurs na logo projektu.

Pierwsza wizyta na Węgrzech – Hodmezovasarhely
09.11.2009

Pierwsza wizyta robocza odbyła się na Węgrzech, w miejscowości Hodmezovasarhely w dniach 9-14 października 2009. Spotkanie miało charakter organizacyjny i uczestniczyli w nim tylko nauczyciele. Zespół Szkół nr 10 w Lublinie był reprezentowany przez szkolnego koordynatora panią Małgorzatę Wronę, panią Iwonę Lipiec i panią Halinę Posyłek. Podczas spotkania ustalono harmonogram działań na cały okres trwania projektu. Zaprezentowano także pierwsze prace wykonane przez uczniów: prezentacja systemów edukacji krajów partnerskich, prezentacja szkół i miast partnerów.

Terminarz wyjazdów
01.11.2009

Węgry (Hodmezovasarhely)-październik 2009
Grecja (Volos)- styczeń 2010
Włochy (Reggio Emilia)- maj 2010
Polska (Lublin)- październik 2010
Bułgaria (Sofia)- grudzień 2010
Hiszpania (Teneryfa – Icod)- kwiecień/maj 2011
Niemcy (Straubing)-czerwiec 2011

Dlaczego…
21.09.2009

Projekt COMENIUS powstał z myślą:

rozwijania wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
pomagania młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Główną ideą jest integracja społeczności międzynarodowej. Aktualnie w projekcie uczestniczy:

27 krajów członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania
kraje EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia
kraj kandydujący do członkostwa w Unii Europejskiej: Turcja.